Piesaistot finansējumu, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts un SIA V.L.T. izstrādājuši inovatīvas un uz zināšanām bāzētas metodes un tehnoloģijas, kā arī radījuši inovatīvus iepakojuma materiālus. Projekts guvis atzinību arī Finanšu ministrijas (FM) organizētajā konkursā Reģionu zvaigznes 2024 kategorijā Zaļa Eiropa, kur uzmanības centrā bija projekti, kuri veicina tīru un taisnīgu enerģētikas pārkārtošanu, zaļās un zilās investīcijas, aprites ekonomiku, klimata pārmaiņu seku mazināšanu un pielāgošanos tām, risku novēršanu un pārvaldību, kā arī ilgtspējīgu mobilitāti pilsētvidē. Kā pirmās vietas ieguvējus žūrija nominēja Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu un SIA V.L.T. Balva piešķirta par veiksmīgi īstenoto ES fondu projektu Bionoārdāmi šķiedru iepakojuma materiāli.
Projekta īstenotāji norāda, ka veiksmīgai papīra kā iepakojamā materiāla izmantošanai nepieciešams uzlabot mitrumizturību. Līdz šim mitrumizturības uzlabošanai tika izmantotas fosilās piedevas vai pārklājumi, bet šī projekta ietvaros tika izstrādāti 100% dabīgi, ekoloģiski un kompostējami iepakojamā materiāla (olu kastītes) prototipi ar īpaši paaugstinātām mitrumizturības īpašībām, izmantojot biopolimēra – hitozāna – piedevu, tādējādi nodrošinot alternatīvu plastmasas iepakojamiem materiāliem.
Tika attīstīta hitozāna iegūšana no vietējiem resursiem – sēnēm (piemēram, piepēm). Projekta ietvaros tika radīti arī pilnīgi jauni inovatīvi biokompozītu iepakojamie materiāli no sēņu micēlija, kas sasaista biomasas (koksnes skaidas, kaņepju šķiedras, makulatūra) daļiņas kā līmviela. Biokompozītus iespējams izaudzēt vēlamajā formā un izmērā. Tika izstrādāts sekundārais iepakojums un iepakojuma piepildīšanas granulas, kas pasargā trauslus materiālus transportēšanas laikā. Plašāk lasāms šeit.
Avots: db.lv 2025. gada 14. februāris